ACİL AYD
Kalp Krizi Nedir?
Kalbin, koroner arterlerinde gerçekleşen bir bozukluk sebebiyle arterlerde tıkanıklık sonucu kalp kasının ilgili bölümünün beslenememesi ve oksijensiz kalması ile birlikte meydana gelen yetersizlik sonucu ŞİDDETLİ GÖĞÜS AĞRISI'yla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olan patolojik duruma denir.

Kalp Krizinin Tanımı:

Bu yazımızda dünya çapında en çok ve sıklıkla rastlanılan bir sağlık problemi ile tanışacağız. Başlıkta bahsettiğimiz gibi, Kalp Krizi..

Kalp Enfarktüsü ya da akut myokard enfarktüsü (Sıklıkla MI Myocardial infarction) veya AMI (Acute Myocardial Infarcon) olarak kısaltma yapılır.

Kalbin, koroner arterlerinde gerçekleşen bir bozukluk sebebiyle arterlerde tıkanıklık sonucu kalp kasının ilgili bölümünün beslenememesi ve oksijensiz kalması ile birlikte meydana gelen yetersizlik sonucu ŞİDDETLİ GÖĞÜS AĞRISI'yla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olan patolojik duruma denir.

Dünyada, her abi 5 ölümden biri kalp krizi sonucu meydana gelmektedir.

Kalp Krizinin Nedenleri:

Kalp, insanlarda dinlenme anında 60-80 defa tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi için kan kullanması gerekir.

Kalbin, kendisini besleyen damarların dolaşım bozukluğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Bu yetersizlik durumları, koroner damarlarda ki darlıkların tipine, derecesine ve de yerine göre değişiklik gösterebilme durumu vardır.

Bazıları, anjina seviyesinde kalır ve diğerleri krize dönüştüğü taktirde ölümle sonuçlanması muhtemeldir.

Genelde fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlemekle geçen göğüs ağrıları (anjina) ilk uyarılardandır. Eforlu EKG ile kalp damarlarının fonksiyonelliği değerlendirilir. Anjinasız da kalp krizleri sık görülebilmektedir. Kalp damarları, âni olarak tıkanırsa kalp krizi ortaya çıkar.

Kalbi veya beyni besleyen damarlar; kolesterol (kan yağları), diğer yağlar, kalsiyum ve kanda ki bazı maddelerin birleşerek oluşturdukları tabakalar ve diğer damarlar da oluşan plaklar yüzünden daralır

Ayd Evde Sağlık Hizmetleri

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kafesinde nokta şeklinde yeri tarif edilemeyen yaygın ağrı ve baskı, sıkışma, ağırlık, huzursuzluk, adrenalin deşarj ve ölüm hissi,

Çeneye, boyuna, sol omuza ve kola yayılan (tek ya da bir kaç bölgede) göğüs ağrısı,

Çarpıntı,

Baş dönmesi, baygınlık, bayılma, bulantı, soğuk terlemeyle beraber göğüs kafesi şikayetleri ve nefes daralması.

İnfarktüsün Evreleri

İskemik Olay:

Koroner oklüzyon başladıktan sonraki 0-4 saatlik dönemdir. Koroner kan akımı kesildikten birkaç vuru sonra iskemik myokardin kasılması durur. Reperfüzyon bu dönemden önce gerçekleşirse enfarktüs oluşmaz. İlk 4 saat içerisinde gerçekleşirse myokardin epikardiyal ve lateral kısımlarında nekroz önlenebilir.

Koagulasyon Nekrozu:

Koroner oklüzyondan 4-48 saat sonra gerçekleşir. Koagulasyon Nekrozu oluşmuş ve akut inflamasyon başlamıştır. Ne bu, ne de bundan sonra ki evreler de reperfüzyon sağlansada önlenemez.

İyileşme Evresi:

Bu evre 72. saatten sonra başlar ve erken döneminde, rüptüre son derece açıktır. Rüptür, infarkte myokardin içeri doğru yayılma sağlayabilir.

Nedbeleşme Evresi:

İskeminin oluşmasından yaklaşık bir hafta sonra başlar ve infarktüsün ikinci haftasında tamamlanır.

Kalp Krizinin Tespiti:

a) Hastanın Şikayeti:

Genellikle ve sıklıkla GÖĞÜS AĞRISI

b) EKG (ELEKTROKARDİYOGRAM):

Kalp kkrizlerinin büyük çoğunluğunda EKG'de kalp krizine özgü değişiklikler olur.

c) Laboratuvarda Yapılan Kan Testleri:

İnfarktüsle birlikte kana karışan bazı enzimlerin (CPK, CPK-MB, TroponinT ve I, Myoglobin) düzeyi ölçülerek tanı kesin olarak konur.

Kalp Krizi, koroner arterlerinde gerçekleşen bir bozukluk sebebiyle arterlerde oluşan tıkanıklık sonucu kalp kasının ilgili bölümünün beslenememesi ve oksijensiz kalması ile birlikte meydana gelen yetersizlik sonucu ŞİDDETLİ GÖĞÜS AĞRISI'yla ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen
Kalp Krizi

Kalp Krizinin Tedavisi

Tedavide öncelikle tıkalı damara ANJİYOPLASTİ yapılarak damar genişler ve STENT takma işlemi uygulanır.

Fakat bu plaklar çok sert olabilir. Bu durumda By-PASS ameliyatı yapılarak damarda kan akışı normale döner.

Kalp Krizinden Korunma Yolları

Damar tıkanıklığını önlemek için doğru şekilde beslenme ve obeziteden kaçınmak gerekiyor.

Kardiyoloji uzmanlarının Tavsiyeleri;

Idl türü kolesterolü normal sınıra indir.

tansiyonu kontrol altına al

Tuz ve yağ tüketimini düşür

şeker normal sınırda olacak

En önemlisi SİGARA BIRAKILACAK ! 🙂

Eğer damarda tıkanıklık oluşmuşsa, DOKTOR kontrolünde damar tıkanıklığının büyümemesi ve pıhtı oluşumunu engellemek için kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

AYDAR GROUP®

AYD Evde Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Bize Ulaşın.
Powered by AYDAR GROUP®
Merhaba Bizi Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Mesajınızı İlettikten Sonra, Operatörlerimiz Kısa Süre İçerisinde Dönüş Sağlayacaktır, Lütfen Bekleyiniz..